První praní
První praní froté výrobků by mělo být při mírné teplotě 30°C. Prvním praní dojde k zachycení smyček ve struktuře a k odstranění jemného textilního prachu, který vzniká při výrobním procesu.
Následné praní probíhá při teplotě, která je uvedena na štítku výrobku, bílá barva 90°C, světlé barvy 60°C a tmavé barvy při teplotě 40°C. Poté pokud si přejete, mohou být sušeny v sušičce s nízkým až středně vysokým tepleným nastavením.
Avivážní prostředky
Nedoporučujeme používat na ručníky avivážní prostředky, jelikož tyto vyplňují mezírky ve tkanině a následně dochází ke snížení savosti.
Péče o froté ručníky je jednoduchá díky výjimečným vlastnostem výchozí suroviny. K problémům dochází většinou nesprávným zacházením s froté ručníky nebo nevhodnou péčí. Proto je nutné si vždy pečlivě přečíst návod na praní a udržování.
Změna barvy
Stálobarevnost může být také ovlivněna použitím pracího prášku, který obsahuje optický zjasňovací prostředek. V tomto případě změna barvy není způsobena nižším stupněm stálobarevnosti použitých barviv, ale těmito prostředky. Optické zjasňovací prostředky jsou produkty, které absorbují neviditelné UV paprsky denního světla a vyzařují je zpátky jako viditelné světlo. V důsledku tohoto jevu se může objevit zdánlivá změna barvy. Přítomnost optického zjasňovacího prostředku v pracích produktech je uvedeno na obale.
Není doporučeno užívání nestálobarevného chloru při praní barevných ručníků, bělení by způsobilo ztrátu barev.
Tvoření chuchvalců
Tvoření chuchvalců je způsobeno uvolněním vláken. Krátké staplové vlákno se odtrhne od dlouhého staplového vlákna a toto se projeví jako malé bavlněné body na Vaší tkanině. Vznik chomáčků může být také vyvolán odíráním, buď mezi různými částmi jednoho textilního produktu nebo mezi vlastním výrobkem a jiným předmětem. Proto se doporučuje naplnit pračku alespoň do poloviny. Když pračka není naplněná úplně, ručníky se více odírají o stěny bubnu pračky, namísto aby na ně ve větší míře působily molekuly vody. Postřižené (různé velur úpravy) tkaniny mají větší tendenci k vytváření chuchvalců než froté smyčkové ručníky. Poté, co je ručník utkán, může stále obsahovat uvolněná vlákna, která se zviditelní během praní a u česané příze ještě v prvních DNECH používání se uvolňují jemné částice. Toto je typické pro výrobu froté tkanin.
Zatrhávání
Ostré či špičaté předměty se mohou zachytit ve smyčce a způsobit vytržení smyčky. Abyste mohli dlouho využívat pohodlí Vašich ručníků, je nutné zabránit kontaktu s ostrými, špičatými a řezacími předměty. Nepoužívejte Váš ručník jako hadřík na leštění v koupelně nebo k utírání stěn či klozetu; kontakt se špičatými předměty uvolňuje smyčky. Vytržené smyčky mohou být opatrně odstřiženy. Pokud byste je vytrhávali, mohlo by to vést k tomu, že by byly vytaženy i další smyčky z Vašeho ručníku.
Srážlivost
Důležitou vlastností bavlny je to, že se dá při praní vyvařovat. Nevýhodou je, že se sráží. U prvních praní při teplotě okolo 95° C dochází ke srážení a ztrátě barvy ve větší míře než při teplotách do 60°C. Z tohoto důvodu doporučujeme první praní při nízké teplotě (30°C).
Tvrdost
Při praní je důležité používat pracích prostředků v rozumné míře. Příliš mnoho pracího prášku může způsobit, že se prací prostředek zachytí ve tkanině dokonce po řádném máchání. To vede k tomu, že ručník se stává drsným. Vždy používejte prací prášek umírněně a řádně máchejte.
Doporučení: při použití pracích prostředků typu Ariel, Persil, postačí množství 3 cl prostředku při tvrdosti vody 5.
Druh používané vody, ať už z vodovodního řadu, dešťová nebo studniční, většinou nemá vliv na prací proces. Co je velmi důležité, je způsob sušení. Při použití sušičky ručníky jsou hebké a měkké stejně jako v případě sušení venku na šňůře. Pokud ovšem je ručník vystaven prudkému slunečnímu záření či sušen nad topným tělesem (přímotop), vlákna jsou mnohem tvrdší.
Froté ručníky by neměly být žehleny. Došlo by k přimáčknutí smyček a zmizel by hebký sametový vzhled. Smyčky by také v menší míře absorbovaly tekutiny.
Při koupi ručníků je důležité, abyste si vybraly ty pravé pro Vás.
Barva a design musí ladit s Vaším interiérem a velikost musí odpovídat zamýšlenému použití. A se správnou péčí byste neměli narazit na žádné problémy.